• 0543 647 54 04

  • info@ayvalikuzmanpsikolog.com

10 Ağustos 2018

Sanat Psikoterapileri Nedir?

​Sanat psikoterapileri, sanat yapma sürecinin kişinin fiziksel, ruhsal ve duygusal iyilik halini geliştirmek amacıyla kullanıldığı bir tür dışavurumcu psikoterapi yöntemidir.

Kendimizi sanatsal olarak ifade etmeyi kapsayan yaratıcı süreç sayesinde davranışlarımızı ve duygularımızı ayarlama, stress azaltma, özgüveni arttırma ve farkındalığı arttırma gibi faydalar sağlanabilmektedir.


Kendimize ve ötekilere dair edindiğimiz farkındalık, kişisel gelişim, başa çıkma mekanizmalarının güçlendirilmesi ve bilişsel işlevlerin geliştirilmesi amacıyla kullanılabilir (AATA, American Art Therapy Association). ​
Sanat psikoterapileri, kişilik teorileri, gelişim, psikoloji, aile sistemleri ve sanat eğitimine dayanmaktadır. Bu yüzden sanat psikoterapistleri hem sanat, hem de klinik psikoloji ile ilgili eğitim almaktadırlar.
Sanat psikoterapileri terapistler tarafından psikolojik danışmanlık, rehabilitasyon, psikoterapi gibi değişik çalışmalar içinde yer alabilir. Ruhsal ya da fiziksel hastalığı bulunan, travma ya da diğer güçlüklerle mücadele eden kişiler için veya kişisel gelişim amacıyla kullanılabilir.
Bireysel çalışmalarda ya da grup halinde uygulamalar yapılabilir.
Her yaştan kişi sanat psikoterapilerine katılabilir ve faydalanabilir.
Sanat psikoterapilerinden fayda görebilmek için sanatçı olmanız ya da bir sanat dalında yetenekli olmanız gerekmemektedir.
Sanat Psikoterapilerinin, Görsel Sanat Psikoterapisi, Dans/Hareket Terapisi, Drama Terapi, Müzik Terapisi, Şiir Terapisi ve Biblioterapi gibi değişik modalitelerin kullanıldığı uygulamaları bulunmaktadır. Aynı zamanda birden fazla sanat alanının birbirleriyle geçişli olarak kullanıldığı Inter-modal Dışavurumcu Sanat Terapisi de bulunmaktadır.

Resim
Sanat Psikoterapilerinin psikoterapötik amaçlarla kullanılmasına katkı sağlamayı hedefleyen Sanat Psikoterapileri Derneği, 2012 yılında kurulmuştur ve halen faaliyetlerine devam etmektedir.
Sanat Psikoterapileri ile İlgili Bilgi Alınabilecek Dernek ve Kuruluşlar:
​Sanat Psikoterapileri Derneği – http://www.sanatpsikoterapileridernegi.org/
American Art Therapy Association- https://arttherapy.org/
International Expressive Arts Therapy Association – https://www.ieata.org/
The British Association of Art Therapists – http://www.baat.org/
.
Uzman Klinik Psikolog Gülşah Karadayı

2012 yılında kurulan Sanat Psikoterapileri Derneği (SPD) kurucu üyesidir. Yönetim kurulunda görev yapmıştır. Aynı zamanda Yaratıcı Hareket ve Dans/Hareket Terapisi uygulayıcısıdır.

Sohbeti Başlat
Canlı Destek
Nasıl Yardımcı olabiliriz?